PMខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ចាប់បញ្ជូនជនសង្ស័យ​៦​នាក់ បទល្មើសធាក់​ប្លន់​យក​ម៉ូតូ​ និង​ប្រើប្រាស់​គ្រឿងញៀន ទៅ​តុលាការ==>រដ្ឋមន្រ្ដីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ ឯ.ឧ ឆាយ ឫទ្ធិសែន ដឹកនាំមន្ដ្រីបច្ចេកទេសថ្នាក់ក្រសួង និងមន្ទីរ ទៅពិនិត្យការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវ ២ខ្សែ និងស្ថានភាពផ្លូវរងការខូចខាតចំនួន ១កំណាត់ នៅក្នុងខេត្តព្រះវិហារ==>រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក៖ដឹកនាំគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអញ្ជើញបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការទៅកាន់សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ==>ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ស្នើភាគីថៃ បន្តជួយបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលដល់ពលករខ្មែរ ក្នុងការវិលត្រឡប់មកលេងស្រុកកំណើត នាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី==>ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី គូសបញ្ជាក់ថា សន្និបាតប្រចាំឆ្នាំរបស់ក្រសួងមុខងារសាធារណៈខាងមុខនេះ នឹងមានការយកចិត្តទុកដាក់លើរបៀបរបបការងារ និងយន្តការដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពអនុវត្តការងារកាន់តែប្រសើរ==>បើកការដ្ឋានសាងសង់រមណីយដ្ឋានឆ្នេរខ្សាច់កម្សាន្តសាធារណៈ កម្រិតខ្ពស់ "ឆ្នេរព្រែកត្រែង" ក្រុងតព្រះសីហនុអភិវឌ្ឍរមណីយដ្ឋាន និងលើកកម្ពស់សោភ័ណភាព==>ក្រុមហ៊ុន East Group ស្នើសុំរដ្ឋបង្កើតតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសថ្មី១ នៅក្នុងខេត្ដព្រះសីហនុ==>កសិករនៅ​ក្រុង​សិរី​សោភ័ណ ដាំពោត​ដំណើប​ឆ្នាំ​នេះ ​លក់​ថោក​ជាង​ឆ្នាំ​មុន​ ហើយ​លក់​មិន​ដាច់​កែ​ឆ្នៃ​ធ្វើ​ពោត​កំបោរ​លក់==>សេចក្តីជូនដំណឹង ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ស្តីពីតម្លៃលក់រាយប្រេងឥន្ធនៈនៅតាមស្ថានីយ ដែលត្រូវអនុវត្តចាប់ពីថ្ងៃទី១១ ដល់ថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥==>ប្រមុខរដ្ឋស្តីទី សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន អនុញ្ញាតឲ្យ លោកជំទាវ ឯកអគ្គរដ្ឋទូតនៃសាធារណរដ្ឋសឹង្ហបុរី ចូលជួបសម្តែងការគួរសម នៅវិមានព្រឹទ្ធសភា
សមត្ថកិច្ច​ខេត្ត​បាត់ដំបង ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​បីនាក់ ក្រោយ​ព្រួត​គ្នា​វាយ និង​វាយ​បុរស​វ័យ​ចំណាស់​ម្នាក់​បណ្តាលឲ្យ​ស្លាប់ ដោយសារ​តែ​រាវ​នុយ​ខ្យង​
ដោយ​អនុវត្ត​តាម​បទ​បញ្ជា​ផ្ទាល់​ពី លោក ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ដាញ់ អេង​ប៊ុន​ចាន់ ស្នងការ នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្ត​បាត់ដំបង ព្រមទាំង​មាន​ការសម្របសម្រួល​ទៅលើ​នីតិវិធី ពី ឯកឧត្តម កែវ សុជាតិ ព្រះរាជអាជ្ញា នៃ​អយ្យការ​អម​សាលាដំបូង​ខេត្ត​បាត់ដំបង ផង​នោះ លោក វរសេនីយ៍ឯក ឈឿង គឹម​សុង ស្នងការរង ដឹកនាំ​ការិយាល័យ​នគរបាល​ព្រហ្មទណ្ឌ​កម្រិត​ស្រាល លោក វរសេនីយ៍ទោ តន់ គឹម​ហៀ​ល ស្នងការរង ដឹកនាំ​ការិយាល័យ​នគរបាល​បច្ចេកទេស​និង​វិទ្យាសាស្ត្រ ។​
​កាល​នៅ​ថ្ងៃទី​១២ ខែវិច្ឆិកា ២០២៤ ចន្លោះ​ម៉ោង ០០ ទៅ ០១ រំលង​អាធ្រា​តចូល​ថ្ងៃទី​១៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៤ នៅត្រង់​ចំណុច​តា​ព្រាប ( ក្នុង​បឹង​ព្រៃរនាម​ក្រោម ) ស្តិតក្នុង​ភូមិ​រំចេក ឃុំ​កកោះ ស្រុក​មោងឫស្សី ខេត្ត​បាត់ដំបង មាន​ករណី​ឃាតកម្ម ០១​បាន​កើតឡើង​បង្ក​ដោយ​ជនសង្ស័យ​មិន​ស្គាល់​អត្តសញ្ញាណ មិនដឹង​មាន​គ្នា​ប៉ុន្មាន​នាក់ ប្រដាប់​ដោយ​អាវុធ រឹង​មុត (​អាច​ជា​កាំបិត តែ​មិនដឹងថា​កាំបិត​ប្រភេទ​អ្វី​) បានធ្វើ​សកម្មភាព​កាប់​ទៅលើ​ជនរងគ្រោះ​ឈ្មោះ មុំ អេង ភេទ​ប្រុស អាយុ​៥១​ឆ្នាំ រស់នៅ​ចំណុច​បា​សឹង្ហ ស្ថិតក្នុង​ភូមិ​ថ្មី ឃុំ​ព្រៃតូច ស្រុក​មោងឫស្សី ខេត្ត​បាត់ដំបង បណ្ដាលអោយ​ស្លាប់​នៅលើ​ទូក​ស្មាច់ ខណៈ​ជនរងគ្រោះ​ទៅលើ​ខ្យង ចំណុចកើតហេតុ​ខាងលើ ។​
​ក្រោយពី​ទទួលបាន​ព័ត៌មាន​រួច​កម្លាំង​ក្រុម​អន្តរាគមន៍ បង្ការ បង្ក្រាប បាន​សហការ​ជាមួយ​កម្លាំង អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ស្រុក​មោង​ឬ​ស្សី ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក វរសេនីយ៍ឯក ស គឹម​ឡុង ជា​អធិការ រួម​ទាំង​ការិយាល័យ​នគរបាល​ព្រហ្មទណ្ឌ​កម្រិត​ស្រាល ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក វរសេនីយ៍ទោ មាស ពិសិដ្ឋ ជា​នាយរង​ការិយាល័យ និង​ការិយាល័យ​នគរបាល​ព្រហ្មទណ្ឌ​កម្រិតធ្ងន់ ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក វរសេនីយ៍ទោ វ៉ាន់ តារា ជា​នាយរង​ការិយាល័យ បាន​ចុះ​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​រហូតដល់​ថ្ងៃទី​១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៤ វេលា​ម៉ោង ១៧ និង​៤០​នាទី ត្រង់​ចំណុច​ទួល​ឡុង​កែ ស្ថិត​ក្រុមទី​១១ ភូមិ​ទួល​ព្រុំ​២ ឃុំ​កកោះ ស្រុក​មោងឫស្សី ខេត្ត​បាត់ដំបង បាន​ធ្វើ​ការឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ចំនួន​០៣​នាក់​៖
1️⃣ ឈ្មោះ សែ សុង ភេទ​ប្រុស អាយុ​៣០​ឆ្នាំ ( ជា​អ្នកផ្សំគំនិត )
2️⃣ ឈ្មោះ សែ សាន ភេទ​ប្រុស អាយុ​២៦​ឆ្នាំ ( ជា​ជនដៃដល់ )
3️⃣ ឈ្មោះ សែ រតនា ហៅ វ័ត ភេទ​ប្រុស អាយុ​២៤​ឆ្នាំ ( ជា​ជនដៃដល់ ) ។​
​អ្នក​ទាំង​បី មាន​ទីលំនៅ ភូមិ​ទួល​ព្រុំ​២ ឃុំ​កកោះ ស្រុក​មោងឫស្សី ខេត្ត​បាត់ដំបង យក​មក​កាន់​អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ស្រុក​មោងឫស្សី​។​
​ក្រោយពី​បាន​ធ្វើ​ការសាកសួរ​ជនសង្ស័យ​ទាំង​០៣​នាក់​ខាងលើ បាន​ឆ្លើយ​សារភាពថា​: ពួកគេ​ពិតជា​រួមគ្នា វ៉ៃ និង​កាប់​ទៅ​ជនរងគ្រោះ​ឈ្មោះ មុំ អេង បណ្ដាលអោយ​ស្លាប់​ពិតប្រាកដ​មែន ។
​មូលហេតុ​៖ មុនពេល​កើតហេតុ​ជនរងគ្រោះ មក​រក​រឿង​កាប់ និង​វាយ​មកលើ​បងប្អូន​ខ្លួន​រឿង រាវ​នុយ​ខ្យង ទើប​ក្រុម​ជនសង្ស័យ​វាយ និង​កាប់​បណ្ដាលអោយ​ស្លាប់​តែម្ដង ចំពោះ​កាំបិត​ដែល​ធ្វើ​សកម្មភាព​គឺ​បាន​បោះចោល​ក្នុង​ទឹក​នៅ​ព្រៃរនាម​ជិត​កន្លែងកើតហេតុ ( រក​មិន​ទាន់​ឃើញ )​។​
​បន្ទាប់ពី​បាន​ចម្លើយ​ជនសង្ស័យ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែ វិច្ឆិកា ២០២៤ វេលា​ម៉ោង ០៧:២០ នាទី កម្លាំង​ផ្នែក​វិភាគ​កន្លែងកើតហេតុ សហការ​ជាមួយ​កំលាំង​ប៉ុស្តិ៍នគរបាល​រដ្ឋបាល​ព្រៃតូច និង​ប៉ុស្តិ៍នគរបាល​រដ្ឋបាល​ក​កោះ ចុះ​ទៅដល់​ចំណុច​កើត ធ្វើ​ការរាវ​រកឃើញ​វត្ថុតាង​បាន​កាំបិត​ចំនួន​០២​ដើម​៖